Opis Projektu

Projekt „T-SKIN” ma na celu stworzyć gotowe rozwiązania w postaci urządzenia wykorzystującego wielozadaniowe moduły dyfrakcyjne, które umożliwią szybkie (w czasie rzeczywistym) obrazowanie ludzkiej skóry w celu wykrywania nowotworów.

Moduły dyfrakcyjne w zależności od pełnionej przez nie funkcji składają się z jednej lub więcej struktur dyfrakcyjnych. Natomiast każda struktura może być projektowana za pomocą różnych metod modelowania i może stanowić połączenie podstawowych elementów dyfrakcyjnych.

Wykorzystując komercyjnie dostępne źródła i detektory (lub matryce detektorów) projekt T-SKIN uzupełni niszę na rynku produkując dyfrakcyjny układ oświetlający i obrazujący skórę (na cele projektu fantom skóry) oraz dyfrakcyjny układ skupiający promieniowanie w plamkę o dużej gęstości mocy i układ przekierowujący rozproszone promieniowanie do detektora (matrycy).

W projekcie T-SKIN wykorzystane zostanie promieniowanie terahercowe (THz), które zapewnia bezpieczną i nieinwazyjną kontrolę skóry, ponieważ jest nie-jonizujące, a dodatkowo umożliwia ono zróżnicowanie tkanki zdrowej i zmienionej nowotworowo. Na podstawie dotychczasowych wyników badań  kształtu zmiany  nowotworowej wykorzystywano promieniowaniem z różnych zakresów spektralnych (światło widzialne, bliska i daleka podczerwień, ultrafiolet, teraherce). Porównania uzyskanych wyników z obrazem otrzymanym z badania histopatologicznego pokazuje, że najwierniejsze odwzorowanie kształtu zmienionej nowotworowo  tkanki występuje właśnie dla promieniowania THz. Dzięki temu lekarz w przyszłości będzie mógł dokładnie określić rozmiar zmiany nowotworowej i usunąć ją z odpowiednim zapasem, jednocześnie nie okaleczając niepotrzebnie pacjenta jak by się stało w przypadku usunięcia zbyt dużej ilości tkanek zdrowych.  Aby umożliwić docelowo badanie pacjentów w czasie rzeczywistym układ oświetlający i rejestrujący promieniowanie THz powinien być zaprojektowany w konfiguracji odbiciowej. Ze względu na fakt, że promieniowanie to jest bliższe mikrofalom niż światłu widzialnemu trzeba wziąć pod uwagę, że mechanizm obrazowania takiego promieniowania odbitego od skóry może znacznie różnić się od tego, który wyobrażamy sobie na podstawie analogii ze światłem widzialnym (rozproszenie). Dlatego rezultatem projektu będzie stworzenie wielozadaniowych elementów dyfrakcyjnych formujących promieniowanie THz zarówno w przypadku oświetlania próbki, jak i badania od niej odbicia, a co więcej dodatkowa wiedza dotycząca interakcji tego promieniowania z próbkami.